Mr Bona Malwal

Mr Bona Malwal

Academic Visitor
College Email Address: 

Education

1 Indiana University, Bloomington, Indiana, USA
Diploma in Journalism 1963;
2. St John’s University in New York, NY, USA
BSc Economics 1971;
3. Columbia University in New York, NY, USA
MA in Journalism and International Relations, 1972;
4. Oxford University, Oxford, UK
Senior member of ST Antony’s College 1978-1980;
5. Columbia University in New York, NY, USA
Senior Fellow at the School of International Affairs - (Africa Center) 1984-1986;
WORK EXPERIENCE:
1. Employed as Assistant Editor of The Sudan Today, a Sudan Government daily
newspaper, for seven months in 1964, after returning from study in the USA and
before resigning to join politics;
2. October 1964, one of the founding members of The Southern Front Political
Movement of South Sudan, following the overthrow of the first military dictatorship
in the country under General Ibrahim Abboud. Was elected Secretary General of The
Southern Front - October 1964 - May 1969;
3. Elected as one of The Southern Front delegates to The March 1965 Round-Table
Conference in Khartoum, Sudan, to discuss the first civil war in Sudan. The Southern
Front tabled for the first time at the Khartoum Round-Table Conference, the call by
South Sudan for Self-determination;
4. Founder and Editor-In-Chief of The Vigilant English Language Daily Newspaper in
Khartoum, Sudan: 1965-1969;
5. Founder and Editor-In-Chief of The Sudan Times English Language Newspaper in
Khartoum, Sudan: 1986-1989. Both newspapers were suppressed by successive
military regimes in 1969 and 1989 respectively;
6. Elected Member of Parliament in the 1968 general elections from Gogrial North
Constituency of Bahr Al Ghazal of South Sudan - 1968-1969. The Parliament was
dissolved by Nimeiri’s military regime in May 1969;
7. Minister of Culture and Information of the Government of Sudan, from July 1972 to
August 1978;
8. Minister of Industry and Mining of the Regional Autonomous Government of
Southern Sudan, 1980;
9. Minister of Finance and Economic Planning of the Government of Southern Sudan -
1980-1981. The Regional Government was dissolved by General Nimeiri in
disagreement with the Central Government in 1981;
10. Elected to both the central committee and the Political Bureau of the ruling Sudan
Socialist Union Party of Sudan, 1974-1980;
11. Served several terms of imprisonment for personal political views and writings. The
latest and longest of these imprisonments being fourteen months between January
1983 and March 1984;
12. Author of several books and numerous articles including:
a) People and Power in the Sudan: The Struggle for National Stability; 1981; Ithaca
Press, London, 1980;
b) The Sudan: A Second Challenge to Nationhood; Lilian Barber Press, New York,
1986;
c) The Comprehensive Peace Agreement [CPA] – A Critique; Abdel Karim
Mirghani Cultural Centre, Omdurman, Sudan, 2005;
d) Sudan and South Sudan: From One To Two; Palgrave Macmillan, St Antony’s
Series, 2015;
13. Served as Political Advisor to The Presidency of The Republic of Sudan during the
six years Interim Period following the signing of The Comprehensive Peace
Agreement between the central Government of Sudan and The Sudan People’s
Liberation Movement of South Sudan - 2005-2011;
14. Decided to step aside from active politics from July 2011 after South Sudan gained its political and national independence on 9th July 2011.